Solit či nesolit?

https://wd40.cz/tipy-techniky-pro-udrzeni-vaseho-automobilu-bez-koroze/ 0cm 8pt“>Znáte pohádku Sůl nad zlato? Je v ní kus pravdy, bez soli to v kuchyni nejde, což vám potvrdí každý kuchař.

Ale co je vlastně sůl, vždyť sůl není chemický prvek. Správně! Sůl je totiž sloučenina, a to sloučenina sodíku a chlóru. A tady jsme u podstaty věci. Naše tělo nepotřebuje sůl, ale potřebuje sodík. Sodík je důležitý pro nás a je stanovené denní množství, které bychom tělu měli dodávat. Problém ale může nastat, pokud ho tělu začneme dodávat moc. Nemluvíme ale o nadměrném příjmu sodíku, mluvíme o nadměrném používání soli.

sůl

Pokud budeme hodně solit je skutečně jisté, že našemu tělu hrozí zvýšený krevní tlak, v některých případech i rakovina žaludku a další vážné nemoci.

Nesolit je stejně špatně jako solit hodně.

Ale sůl neužíváme jen k dochucení pokrmů. Sůl se totiž významná v léčbě mnoha kožních chorob. Mnozí pacienti, kteří mají např. lupénku jezdí každým rokem k moři, protože slaná mořská voda působí léčivě na jejich pokožku. A přesycená voda v Mrtvém moři, ta je na kůži lepší než jakékoliv masti.

sůl

Dopřát si slanou koupel ale můžete i doma, nebo na vlastní zahradě. Nemusíte si kupovat kuchyňskou sůl a sypat si ji do vany, mnohem praktičtější je koupit si velké balení soli, jako např. MINISALT 200kg soli Bazenygluc a nadávkovat si ji do bazénu dle vašich potřeb. Ale pozor! Sůl nemůžete použít do každého bazénu, protože sůl urychluje korozi. Buď máte bazén postavený přímo na slanou vodu, nebo můžete sůl použít jen krátkodobě a poté bazén vypustit, důkladně vyčistit včetně veškerého příslušenství běžnou čili sladkou vodou.

Kdo hodně solí, toho srdce bolí, to je pořekadlo, které říká, že smutný člověk solí víc, než je běžné, ale ono to platí i z medicinského hlediska. Hodně soli rozhodně škodí, a proto bychom měli využívat soli, která je přirozeně v potravinách obsažená a pokrmy dochucovat raději bylinkami a kořením.