Syndrom vyhoření na mateřské dovolené
Syndrom vyhoření se netýká už jen pracovní sféry. Vyhořet mohou i ženy během péče o potomka, a to velmi snadno. Od dob, kdy byly naše babičky maminkami se toho hodně změnilo a posunulo kupředu. Už se ví, že čím více mazlení, tím lépe, miminko se tím rozhodně nerozmazlí. Spaní s dítětem v posteli už také není sci-fi, naplňujete jen základní potřebu blízkosti a bezpečí. Trend je kontaktní rodičovství, montessori a respektující přístup.
Ale při vší té snaze můžete velmi snadno zapomenout na sebe. Nenápadně a plíživě se blížíte syndromu vyhoření. Spousta žen ho nebere vážně, přeci ženy na mateřské málo spí a nemají čas na sebe, omlouvají si. Do určité míry je to pravda, ale nesmí to přesáhnout určitou mez nebo hranici chcete-li.
Podle jakých příznaků poznáte, že vám hrozí syndrom vyhoření?
- neustálá podrážděnost
- napětí
- špatné soustředění
- vyčerpání
- zvýšená sebekritičnost
- pocit, že vše děláte špatně
- snížená chuť k jídlu
Jestliže jste na většinu příznaků řekla ano, je čas se zastavit a zamyslet, kde udělat změnu. Je jasné, že vás váš potomek potřebuje, ale nezapomínáte také na svoje naplňování potřeb? Co můžete změnit?
- Máte pro sebe klidné, hezké místo, kde můžete být chvíli sama a nabrat síly?
- Jíte pravidelně zdravou a vyváženou stravu?
- Pečujete o sebe ve smyslu: návštěva kadeřníka, masáž a tak dále?
- Máte podporu okolí a umíte si říct o pomoc? Poproste manžela, ať miminko 3x týdně pohlídá a zapojte také babičky.
Vypadá to jednoduše, že? Ale zas tak jednoduché to není, ovšem to není ani mateřství, přesto je krásné a žádná z nás by neměnila. Proto i s miminkem doma myslete na sebe, na své potřeby a zájmy. Pokud nemá kdo hlídat, poproste třeba známou sousedku. Vždy hledejte řešení. Věřte, že děti nechtějí vidět strhanou maminku, která se stará jen o potřeby druhých. Nehledě na to, že by mohly tento model v dospělosti opakovat. A to asi nechcete, že?